HAMMARÖ BRUKSHUNDKLUBB

Träningsgrupper

På tidigare medlemsmöte har vi redovisat utfallet av den enkät våra medlemmar fick svara på vid årsskiftet 2014/2015. Där fanns ett tydlig önskan om träningsgrupper.

Att ingå i en träningsgrupp kan vara väldigt givande för dig och din hunds fortsatta utveckling och träning. Du får träffa likasinnade som brinner för samma hundsport/hundsporter som du och ni delar givetvis också intresset för hund. En träningsgrupp grundar sig på att alla dess ingående medlemmar aktivt bidrar till att gruppen ses och till träffarnas innehåll. Den har ingen uttalad ”instruktör” utan allas träning sker på eget initiativ och ansvar med fördelen att man givetvis finns där för varandra och delar sina erfarenheter, tips och tankar 🙂

glad schäfer

Som ett steg i att skapa fler aktiva träningsgrupper för och av våra medlemmar har vi hittat en samordnande kraft, Inger Hillskog-Roth. Vill du vara medlem i en träningsgrupp i någon av hundsporterna eller kanske i en grupp där man ses och går hundpromenader så ta kontakt med henne antingen via mail eller telefon. Mail: hillskogrothi@hotmail.com, mobil: 070-351255
Det är fritt fram att komma med idéer och tankar!

golden

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *